Natrętny problem – zbyt częste oddawanie moczu

częste oddawanie moczu

Prostata, nazywana także gruczołem krokowym, to niezwykle ważny organ wchodzący w skład męskiego układu płciowego. Przebiega przez niego część cewki moczowej, a jego wydzielina jest jednym z głównych składników spermy – w niej niejako zawieszone są plemniki. Tak naprawdę większość mężczyzn nie przywiązuje do niej większej uwagi, chyba że pojawiają się wszelkiego rodzaju problemy z prostatą. Wbrew pozorom nie dotyczą one tylko i wyłącznie mężczyzn w starszym wieku.

Spis treści artykułu:

Ból przy częstym oddawaniu moczu u mężczyzn wskazuje na problemy z prostatą

Mimo ogromnej otwartości społeczeństwa na wszystkie zagadnienia związane z tematyką medyczną w dalszym ciągu bardzo mało mówi się o prostacie oraz dolegliwościach z nią związanych. Może jest to wina mężczyzn, którzy po prostu wstydzą się rozmów na takie tematy. Szkoda, bo problem rozrostu gruczołu krokowego dotyczy ponad połowy mężczyzn po 60. roku życia. Warto więc, by dolegliwości takie jak częste oddawanie moczu u mężczyzn odpowiednio wcześnie zaalarmowały wszystkich panów. Na tyle, by umieli je oni powiązać z prostatą i udać się do odpowiedniego specjalisty.

Rozrost prostaty to choroba związana z rozrostem komórek gruczołowych. Te w końcu zaczynają uciskać na cewkę moczową i jak informuje portal abc Zdrowia, powoduje ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn. Potrzebę częstego oddawania moczu, a nawet mimowolne oddawanie moczu w nocy. To temat wstydliwy dla większości panów, więc bardzo często udają się oni po fachową pomoc dopiero w ostateczności. Warto przeciwdziałać temu trendowi uświadamiając mężczyzn, w jaki sposób samodzielnie mogą oni ocenić stan swojego gruczołu krokowego i gdzie w razie problemów udać się po pomoc.

Ból prostaty

Ból prostaty spowodowany może być wieloma różnymi czynnikami. Mniej lub bardziej trudnymi do zdiagnozowania, niemniej jednak nigdy nie można go lekceważyć. Wielu panów odwleka wizytę u lekarza przez bardzo długi czas. A kiedy w końcu zdecydują się odwiedzić specjalistę okazuje się, że doszło już do bardzo poważnych zmian, takich jak na przykład zwapnienie gruczołu krokowego.

Kłopoty z mikcją czyli zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn

Problem z oddawaniem moczu u mężczyzn jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Dlatego wszyscy dotknięci nim panowie nie muszą czuć się gorsi – to w dużej mierze naturalne zjawisko, z którym można całkiem dobrze walczyć, o ile znajdujemy się pod opieką doświadczonego lekarza i przestrzegamy jego zaleceń. Powiększoną prostatę należy często kontrolować sprawdzając, czy nie rozwijają się w niej komórki rakowe. Także młodzi mężczyźni powinni często przeprowadzać samokontrolę tego gruczołu.

Bądź świadomy! Zwapnienie prostaty tylko czeka na dobrą okazję!

Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn w młodym wieku nie pojawiają się tak często jak w przypadku panów po 60-tym roku życia, ale także się zdarzają. W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat stanu swojego zdrowia warto od razu udać się do lekarza i rozwiać swoje wątpliwości lub też już na samym początku choroby skorzystać ze specjalistycznego leczenia. Działając w taki sposób można uchronić się przed późniejszymi konsekwencjami jak na przykład zwapnienie prostaty.

Źródła:
  1. Blacharska-Krzanowska, Katarzyna, et al. “Postępowanie objawowe u pacjenta z zaawansowanym rakiem prostaty.” Medycyna Paliatywna 10.3 (2018): 150.
  2. Leppert, Wojciech, and Sebastian Werner. “Zastosowanie oksykodonu w leczeniu bólu u chorego z rozsianym nowotworem gruczołu krokowego–opis przypadku.” Palliative Medicine/Medycyna Paliatywna 1 (2012).