Prostata – leki, które są warte uwagi. Rekomendacje!

Prostata – leki

Przerost prostaty to powszechna dolegliwość u mężczyzn, która polega na namnażaniu się komórek prostaty, w efekcie czego przepływ moczu przez cewkę moczową jest utrudniony. Z tego powodu, aby oddać mocz pęcherz musi bardziej napierać, co później powoduje parcie na mocz nawet przy jego niewielkiej ilości. Skuteczne leki na przerost prostaty pozwolą pozbyć się przykrych objawów, które wywołuje ta dolegliwość.


Spis treści artykułu:

Prostata – lekarstwa, które rekomendujemy

Objawy przerostu prostaty, które powinny nas skłonić po poszukiwania odpowiednich środków farmakologicznych to przede wszystkim:

  • niemożność w pełni oddania moczu,
  • częste parcie na pęcherz i oddawanie moczu,
  • problem z rozpoczęciem oddawania moczu i przerywanie go w trakcie,
  • wysiłek i ból podczas oddawania moczu.

Przerost prostaty można leczyć farmakologicznie oraz za pomocą różnych zabiegów i operacji. Leki na zmniejszenie prostaty zatrzymują jej wzrost oraz bardzo rzadko wywołują skutki uboczne. Łagodny przerost prostaty jest skutkiem starzenia się i jego leczenie jest konieczne, ponieważ dolegliwość ta może przerodzić się w coś gorszego. Na przerost prostaty leki, które mogą pomóc to:

  • Prostolan – to najlepszy wybór na dolegliwości przerostu prostaty. Lek jest w formie kapsułek, które leczą objawy rozrostu gruczołu krokowego.
  • Finasteryd – blokuje enzym, który przyczynia się do powiększenia się gruczołu krokowego. Lek wywołuje mało skutków ubocznych, jednak może powodować trudności w kontakcie seksualnym. Należy zażywać go przez pół roku, aby uzyskać efekty. Najlepiej działa on u pacjentów z bardzo powiększoną prostatą.
  • Alfa-blokery – pomocne w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, oddziałują na napięte mięśnie w okolicy gruczołu krokowego. Łagodzą objawy wywoływane przez tą dolegliwość.

Leki na przerost prostaty bez recepty

Gdy doskwiera nam prostata leki bez recety są często pierwszym wyborem, wspierają one przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie prostaty u mężczyzn. Poniżej wymieniamy kilka pozycji, które są często polecane wśród naszych użytkowników.

  • Prostamol Uno – łagodzi dolegliwości związane z przerostem prostaty: słaby strumień moczu, parcie na mocz oraz częste oddawanie moczu w nocy.
  • Prostatan – to suplementy na prostatę, które pomagają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz utrzymanie odpowiedniej ilości testosteronu we krwi.
  • Prostaceum – zawiera ekstrakt z pestek dyni, które dobrze działają na prostatę. Lek przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie prostaty.
  • ProstiMen Apotex – zawiera 4 składniki roślinne oraz wiele witamin i minerałów, które są pomocne w leczeniu przerostu prostaty.

Leki na zapalenie prostaty, które działają silniej 

Zapalenie prostaty to często obserwowana dolegliwość u mężczyzn spowodowana zakażeniem bakteryjnym (pałeczkami okrężnicy). Objawami zapalenia prostaty jest:

  • Wysoka gorączka,
  • Bóle w okolicach krocza,
  • Częste oddawanie moczu,
  • Powiększony gruczoł krokowy.

W zależności, czy dolegliwości te mają charakter ostry, czy przewlekły stosuje się różne leki na zapalenie prostaty. Przy ostrym przebiegu choroby trzeba stosować antybiotyki oraz leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Pomocne mogą okazać się również leki na zapalenie prostaty bez recepty.

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty leczenie jest długotrwałe i trudne. Na przewlekłe zapalenie prostaty leki bez recepty również mogą być przydatne, jednak przede wszystkim należy postawić na antybiotyki, leki rozkurczowe, oraz blokujące dopływ testosteronu do gruczołu krokowego. Na przewlekłe zapalenie prostaty leki przeciwzapalne również są koniecznością. W przypadku przewlekłego przebiegu tej choroby leczenie farmakologiczne może jednak okazać się nieskuteczne.

Prostata – leki ziołowe dla utrzymania dobrej kondycji

Ziołowe leki zmniejszają dolegliwości bólowe towarzyszące przerostowi prostaty, ułatwiają oddawanie moczu oraz działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbakteryjnie. Polecane leki ziołowe to:

  • Likopen – obecny jest w gotowanych pomidorach,
  • Wyciąg z korzenia pokrzywy,
  • Wyciąg z nasion dyni,
  • Wyciąg z kory afrykańskiej śliwy,
  • Wyciąg z owoców karłowatej palmy afrykańskiej.

Pacjenci, którzy stosują zioła obserwują u siebie poprawę, jednak wciąż prowadzone są badania dotyczące ich skuteczności w leczeniu przerostu prostaty.

Podsumowanie

Na rynku znajduje się wiele przydatnych leków na przerost oraz zapalenie prostaty. Bardzo skutecznym suplementem jest wspomniany wcześniej Prostolan, który może pomóc przy obu tych dolegliwościach, przywracając prawidłowe funkcjonowanie prostaty.

Źródła:
  1. Boniecki, Radosław. “Ocena dolegliwości związanych z łagodnym rozrostem prostaty Evaluation of symptoms associated with benign prostate hyperplasia.”
  2. Pasikowska, Joanna, and W. Nizanski. “Aktualne metody farmakologicznego leczenia łagodnego przerostu prostaty u psów.” Medycyna Weterynaryjna 71.06 (2015).