Archiwum kategorii: Informacje podstawowe

Co to jest prostata i za co odpowiada u mężczyzn?

Co to jest prostata

Gruczoł krokowy, zwany prostatą bądź sterczem, to narząd niewielkich rozmiarów, wchodzący w skład układu narządów płciowych. Prostata występuje u mężczyzn, ale też u kobiet (w formie szczątkowej), jednak właściwie jedynie w męskim organizmie pełni ważne funkcje. Gruczoł krokowy odpowiada u mężczyzny za wydzielanie substancji, które stanowią materiał genetyczny dla plemników.

Natrętny problem – zbyt częste oddawanie moczu

częste oddawanie moczu

Prostata, nazywana także gruczołem krokowym, to niezwykle ważny organ wchodzący w skład męskiego układu płciowego. Przebiega przez niego część cewki moczowej, a jego wydzielina jest jednym z głównych składników spermy – w niej niejako zawieszone są plemniki. Tak naprawdę większość mężczyzn nie przywiązuje do niej większej uwagi, chyba że pojawiają się wszelkiego rodzaju problemy z prostatą. Wbrew pozorom nie dotyczą one tylko i wyłącznie mężczyzn w starszym wieku.

Prostata wielkość, która powinna nas zmartwić

Prostata wielkość

Gruczoł krokowy (zwany także sterczem lub prostatą) to narząd występujący wyłącznie u mężczyzn. Jego główną rolą jest współprodukowanie, razem z jądrami, nasienia. Odpowiada ona za produkcję płynu ejakulacyjnego, chroniącego plemniki przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Prostata wraz z wiekiem ma tendencje do rozrastania się, dlatego warto zadać sobie pytanie – jaką wielkość powinna mieć?