Masz zapalenie prostaty? Nie lekceważ go!

zapalenie prostaty

Może niechętnie się o tym wspomina, ale problemy z prostatą są jednymi z najczęściej występujących chorób u mężczyzn. Często jest to temat wstydliwy i większość osób nie chce o nim wspominać. Tymczasem problem ten dotyczy wielu panów, zarówno młodych, jak i dojrzalszych.


Spis treści artykułu:

Zapalenia prostaty dzielimy na dwa rodzaje

W medycynie rozróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje główne rodzaje zapalenia prostaty. Dzielą się one przede wszystkim na zapalenie ostre i przewlekłe. Różnią się one przede wszystkim przyczynami i objawami, których mężczyzna doświadcza w trakcie trwania schorzenia. Jak informuje Poradnik Zdrowia, schorzenie może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku i w każdym wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

1. Ostre zapalenie prostaty

Występuje w przypadku niekontrolowanego namnażania się bakterii E. coli. Jeśli chodzi zapalenie prostaty przyczyny w tym przypadku mogą być następujące: zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego, stulejka, przebycie zabiegów przezcewkowych lub obecność kamieni sterczowych. Objawy zapalenia prostaty tego rodzaju są gwałtowne i ostre. Należą do nich między innymi: gorączka, dreszcze, bóle krocza, pachwiny i prącia, wzmożone parcie, ból przy oddawaniu moczu, nudności, wymioty oraz krwiomocz. Leczenie schorzenia powinno odbywać się tylko po szybkiej konsultacji z urologiem.

Trwa ono najczęściej kilka tygodni i polega na przyjmowaniu antybiotyków.

2. Przewlekłe zapalenie prostaty

Te z kolei dzieli się na:

  • bakteryjne zapalenie prostaty
  • niebakteryjne zapalenie prostaty.

Zapalenie prostaty – objawy, które są wspólne dla obu typów

Objawy przy tym rodzaju są znacznie łagodniejsze niż przy odmianie ostrej. Są to przede wszystkim bóle w podbrzuszu, w dolnej części pleców i okolicach krocza, zaburzenia erekcji oraz ból przy oddawaniu moczu. Zapalenie przewlekłe również leczy się za pomocą antybiotyków. Diagnozowane jest natomiast przez badanie USG oraz test 4 szklanek Mearesa-Stameya.
Podczas leczenia obydwu rodzajów zapalenia należy zachować abstynencję od alkoholu oraz innych używek. Powinno się unikać kofeiny i pikantnego jedzenia. Zalecana jest także zmiana diety na zdrową i bogatą w witaminy.

Potencjalne powikłania po chorobie

Jeśli chodzi o zapalenie prostaty powikłania mogą wystąpić często w przypadku, gdy leczenie zostało podjęte zbyt późno lub było nieprawidłowe. Należą do nich między innymi zapalenie nerek i innych części układu moczowo-płciowego. Możliwe jest też powstanie ropnia na gruczole krokowym, co skutkuje rozwojem zakażenia na inne narządy, a w konsekwencji na cały organizm (sepsa). Dodatkowo powikłaniem nieprawidłowo leczonego ostrego zapalenia prostaty jest możliwość wystąpienia przewlekłego typu zapalenia.

Zapalenie prostaty – leczenie naturalne

Tytułowe schorzenie powinno być leczone przede wszystkim za pomocą antybiotyków. Jednak istnieją sposoby domowe, które mogą wspomóc antybiotykoterapię oraz pomogą uniknąć powikłań. Popularne zioła na zapalenie prostaty przyspieszą i usprawnią leczenie. Należą do nich:

  • wierzbownica drobnokwiatowa – wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne. Zawiera duże ilości polifenoli i grbników. Ponadto posiada wiele kwasów tłuszczowych: arachidowy, olejowy, linolenowy.
  • mącznica lekarska – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty. Ułatwia oddawanie moczu, ma właściwości dezynfekujące, hamuje rozwój drobnoustrojów.
  • pokrzywa – ma działanie moczopędne oraz chroni przed kamicą nerwową.

Sposoby te mogą często okazać się pomoce. Należy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o zapalenie prostaty leczenie naturalne powinno być uzupełnieniem właściwego leczenia farmakologicznego.

Źródła:
  1. Blacharska-Krzanowska, Katarzyna, et al. “Postępowanie objawowe u pacjenta z zaawansowanym rakiem prostaty.” Medycyna Paliatywna 10.3 (2018): 150.
  2. Medycznych, Agencja Oceny Technologii, and Wydział do Spraw Systemów Ochrony Zdrowia. “leku Duodart (dutasteridum+ tamsulosini hydrochloridum) we wskazaniu: Leczenie umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.”