Prostata – objawy chorego gruczołu krokowego

Prostata – objawy

Prostata, choć jest tylko malutkim gruczołem, może być przyczyną ogromnych problemów. Objawy chorej prostaty są wyjątkowo nieprzyjemne, a przy znacznym przeroście – także bardzo niebezpieczne. Przez lekarzy, choroba prostaty postrzegana jest jako bardzo częsty element postępującego procesu starzenia, zupełnie jak siwienie czy utrata włosów. Nie bez przyczyny – choroby prostaty są wynikiem zmniejszonej produkcji męskich hormonów. Objawy przerostu prostaty są wyjątkowo dokuczliwe, a wynikają z budowy anatomicznej każdego mężczyzny. Przez gruczoł przebiega cewka moczowa, a w wyniku jego przerostu, wyraźnie cierpi tak prozaiczny proces, jakim jest oddawanie moczu. Jednak jakie dokładnie objawy wyróżniamy i dlaczego nie wolno ignorować nawet tych najsubtelniejszych? O tym w artykule!


Spis treści artykułu:

Chora prostata objawia się bardzo szybko

Zmora wszystkich mężczyzn – prostata. Jak informuje poradnik MedOnet, bjawy jej przerostu to przede wszystkim opóźnione oddawanie uryny. Oznacza to, że zanim mocz zacznie płynąć, potrzebna jest krótka chwila. Poza tym, pierwsze objawy prostaty zmuszają chorego do znacznie częstszych wizyt w toalecie, także w porze nocnej. Mimo opóźnionego oddawania moczu, dość ciężko jest utrzymać urynę w pęcherzu. Chory, gdy tylko poczuje potrzebę skorzystania z toalety, powinien zrobić to niezwłocznie, w przeciwnym wypadku może dojść do bardzo krępującej sytuacji.

Kiedy objawy prostaty mogą wskazywać na nowotwór?

Objawy przerostu prostaty powinny być sygnałem, oznaczającym konieczność zaczerpnięcia porady u specjalisty, w tym przypadku – u urologa. Leczenie farmakologiczne może dać bardzo dobre efekty, poza tym konieczna jest diagnoza problemu. Symptomy mogą być spowodowane przez stan zapalny prostaty, mogą też oznaczać nowotwór.

Czym mogą poskutkować nieleczone choroby prostaty?

Jeżeli wstępne badania wskażą na taką konieczność, pobrana zostanie tkanka do analizy. Objawy po biopsji prostaty mogą być bardzo nieprzyjemne (silne krwawienie, gorączka, zatrzymanie moczu), ale badanie jest konieczne, aby ustalić przebieg dalszego leczenia.

Jeżeli właśnie na to wskaże diagnoza lekarza, niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna. Możliwości leczenia są dwie – lekarz usunie nadmiar tkanki lub rozszerzy cewkę moczową przy użyciu tak zwanego balonu. Bardzo podobny zabieg jest stosowany przy rozszerzaniu naczyń krwionośnych. W obu przypadkach, cewka moczowa zostanie odblokowana, a uryna będzie mogła swobodnie spływać.

Kiedy już pojawią się problemy z prostatą – objawy nie powinny być ignorowane

Zahamowanie rozrostu gruczołu krokowego jest niezwykle istotne, bowiem nadmierny przerost może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Wysoka gorączka, zatrzymanie moczu, silne zawroty głowy, nudności – każdy z tych objawów alarmuje o konieczności natychmiastowej wizyty u lekarza-urologa. Wskazują bowiem na zaciśnięcie cewki moczowej, będące wynikiem znacznego przerostu gruczołu krokowego, oraz na zatrucie organizmu, będące następstwem zatrzymania uryny w pęcherzu moczowym. Zbagatelizowanie tych symptomów może mieć opłakane skutki.

Źródła:
 1. Makal, Jarosław, et al. “System ekspertowy do wspomagania diagnozy łagodnego przerostu prostaty.” Pomiary Automatyka i Robotyka (2004): 7-8.
 2. Jakubas-Kwiatkowska, Wioletta, Anna Błachowicz, and Edward Franek. “Hipokalcemia w praktyce klinicznej-przyczyny, objawy i leczenie.” Choroby Serca i Naczyń 2.4 (2005): 232-237.

12 Odpowiedzi do Prostata – objawy chorego gruczołu krokowego

 1. Wojtek pisze:

  Myślałem, że to naprawdę coś poważnego, bo ból mi dokuczał niemiłosiernie. Ale udałem się do lekarza i wyeliminowali jakieś poważne podłoże. Udało się wyleczyć to zwykłymi tabletkami i dzisiaj nie mam już żadnych objawów

 2. RadosławW pisze:

  Słyszałem gdzieś o preparacie Prostolan na prostatę. Mówią, że ma w pełni naturalny skład i niezwykle skutecznie działa. Ktoś coś wie na ten temat? Rozważam zakup i szukam potwierdzenia.

  • Krzysiek pisze:

   Ja go stosowałem i faktycznie nieźle sobie proadził i całkiem szybko. Kiedyś brałem inne preparaty, ale tamte nie pomagały. Myślę, że warty zastanowienia preparat. Jak będziesz kupował to rzuć okiem na oficjalną stronę, bo ostatnio trafiłem na niezłą promocję. Nie wiem, czy jeszcze trwa, ale warto tam zerknąć. Zostawię Ci link, żebyś nie musiał szukać – https://prostolan.pl/

 3. SuperMan pisze:

  Eh ta prostata, dobrze że już po wszystkim bo robiło się naprawdę nieprzyjemnie.

 4. Jacek pisze:

  Mnie też pomógł ten prostolan, bardzo fajnie działa. Polecam!

 5. adrian pisze:

  Czekam na wizytę u urologa, jak myślicie, czy powniennem zacząć stosować jakiś specyfik, zanim się do niego udam, czy lepiej poczekać?

  • Piotrek pisze:

   Raczej lepiej zacząć coś trochę to leczyć. Przynajmniej jakimiś ziołowymi preparatami. Sprawdziłem ten prostolan co tu polecają i jak najbardziej by się nadawał. Możesz sprawdzić, czy Ci to pasuje, czy nie.

 6. karlo pisze:

  Problemy z prostatą to normalna rzecz, nie ma się co wstydzić

 7. Fredres pisze:

  Ziołowe preparaty mogą być dodatkiem ale jednak jakieś normalne leki typu prostolan też powinny być brane

 8. Jacek pisze:

  A jakie zioła są dobre na problemy z prostatą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem × = czternaście