3 najgorsze rzeczy, które możesz zrobić swojej prostacie

Jaka jest najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić swoim gruczołom prostaty? Wielu mężczyzn zapomina, że mają prostatę, dopóki nie zaczną jej odczuwać. Chociaż jest niewielka (przeciętny gruczoł ma wielkość orzecha włoskiego), może znacząco skomplikować twoje życie. Wraz z wiekiem gruczoł może stopniowo powiększać się do punktu, w którym zaczyna blokować przepływ moczu. Co gorsza, rak prostaty jest najczęstszym rakiem narządów u mężczyzn – a leczenie tej choroby może mieć negatywny wpływ na funkcje układu moczowego i seksualnego. Jeśli cenisz sobie prostatę – a zdecydowanie powinieneś! – oto trzy najgorsze rzeczy, które możesz zrobić.

Nabierz masy

Wszyscy wiedzą, że otyłość wiąże się z chorobami serca i cukrzycą, prawda? Ale czy wiesz, że możesz praktycznie zmierzyć swoje szanse na rozwój raka gruczołu krokowego w zależności od wielkości pasa? Im większa obwód talii, tym większe ryzyko. W rzeczywistości wzrasta nie tylko szansa rozwoju raka prostaty, ponieważ wskaźnik masy ciała (BMI) rośnie, ale badania wykazały, że otyli mężczyźni, którzy chorują na tę chorobę, mają bardziej agresywną postać i mają niższy współczynnik przeżycia raka prostaty niż ich mniej otyli koledzy. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na utratę tych dodatkowych kilogramów, twoje zdrowie prostaty jest jeszcze jednym powodem, aby zrezygnować z pustych węglowodanów i czerwonego mięsa.

Zignoruj swój poziom cholesterolu

Cholesterol może robić złe rzeczy, gdy gromadzi się na wyściółce naczyń krwionośnych, więc może zastanawiasz się, co cholesterol ma wspólnego z prostatą. Normalne poziomy cholesterolu są dobre, ponieważ ta substancja tłuszczowa działa jako składnik odżywczy dla wzrostu komórek. Dotyczy to zdrowych komórek prostaty. Jednak komórki raka prostaty rozwijają się na “złym” cholesterolu (lipoproteiny o niskiej gęstości lub LDL). Mężczyźni, którzy nie dbają o gruczoły prostaty powinni po prostu zignorować porady lekarza i unikać przyjmowania statyn. Z drugiej strony istnieje wiele dowodów na to, że leki statynowe mogą odgrywać ważną rolę w ograniczaniu agresywności raka gruczołu krokowego, więc może rozważ zrobienie swojej prostacie przysługi i po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza.

Objawy moczowe? Co z oczu, to z serca

Rak prostaty nie jest jedynym problemem prostaty. O wiele bardziej powszechnym stanem jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH), powiększenie gruczołu, które następuje wraz ze starzeniem. Wczesne objawy, że możesz mieć BPH to takie rzeczy jak konieczność wstawania w środku nocy, aby oddać mocz, trudności z oddaniem strumienia, powolny strumień, niepełne opróżnianie pęcherza moczowego, a nawet infekcje dróg moczowych. Kolejnym symptomem jest ból miednicy, który może, ale nie musi być skutkiem infekcji prostaty (może to być również skutek przenoszenia napięcia mięśniowego w dnie miednicy). Wygląda na to, że wielu mężczyzn uczy się nie zwracać uwagi na te objawy i po prostu z nimi żyć. Jeśli jesteś jednym z nich, to jest to dokładnie to, co powinieneś zrobić, zwłaszcza jeśli podoba Ci się pomysł inwazyjnej procedury, aby “rozluźnić” swój gruczoł w przyszłości. Ale jeśli to nie brzmi zachęcająco, rozważ rozmowę z lekarzem przy pierwszych objawach.

Jeśli twój styl życia obejmuje 3 najgorsze rzeczy, które możesz zadać swojej prostacie, w znacznym stopniu może się zbuntować, komplikując zarówno twoje życie, jak i jego jakość. Z drugiej strony, bycie przyjaznym dla prostaty oznacza:

  • Spożywanie zdrowej diety i odchudzanie
  • Kontrolowanie poziomu cholesterolu
  • Wizyty u lekarza przy pierwszych oznakach problemów z moczem i roczne „przeglądy|. W tym celu porozmawiaj ze swoim lekarzem o zaletach rocznych testów PSA i DRE.

Aby zoptymalizować szczęśliwe i zdrowe życie, zaopiekuj się swoją prostatą.