Po czym rozpoznać przerost prostaty?

 przerost prostaty

Prostata to gruczoł o niewielkich rozmiarach, którego kształt przypomina kasztan. Gruczoł krokowy znajduje się przed odbytem i bezpośrednio pod pęcherzem, tj. na szczycie cewki moczowej. Jest ważną częścią męskiego układu rozrodczego i spełnia wiele różnych funkcji. W pewnych okolicznościach następuje powiększenie prostaty. Jakiekolwiek czynniki to prowokują, powiększona prostata wymaga natychmiastowego leczenia. Jednak przed przystąpieniem do niego, konieczne jest zbadanie możliwych przyczyn wystąpienia powiększenia prostaty, zapoznanie się z istniejącymi objawami i wybranie najlepszej opcji leczenia. Jak rozpoznać anormalny przerost prostaty? Odpowiedź na to pytanie w artykule!


Spis treści artykułu:

Przerośnięta prostata – objawy

Nie każdy mężczyzna posiadający powiększony gruczoł krokowy ma wyraźne objawy tego problemu. W większości przypadków głównym objawem są trudności w oddawaniu moczu. W tym przypadku głównym objawem choroby jest słaby lub przerywany przepływ moczu.

  • Ponadto objawy przerostu prostaty powodują takie reakcje organizmu jak:
  • Trudności z oddawaniem moczu
  • Uczucie, że pęcherz nie jest w pełni opróżniony, zaleganie moczu
  • Po zakończeniu oddawania moczu mocz nadal wydostaje się.

Nasilenie wszystkich tych objawów, jakie daje powiększona prostata zależy od stopnia presji wywieranej przez gruczoł krokowy na cewkę moczową. Kolejny charakterystyczny zestaw objawów obserwuje się, gdy mocz zgromadzony w pęcherzu powoduje podrażnienie. W tym przypadku przerost prostaty objawy ma następujące:

  • Ból podczas oddawania moczu
  • Częsta potrzeba pójścia do toalety, zwłaszcza w nocy
  • Poczucie parcia na mocz
  • Utrata kontroli nad oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu).

Mogą pojawić się bardzo poważne problemy, jeśli nie zidentyfikuje się przyczyny choroby w odpowiednim czasie, błędnie zostaną zdiagnozowane objawy i nie zostanie zalecone odpowiednie leczenie. Ponieważ pęcherz nie jest całkowicie opróżniony, gromadzi mocz, rozpocznie się wzrost bakterii i pojawią się infekcje dróg moczowych. Być może tworzenie kamieni moczowych. Naczynia na wewnętrznej powierzchni zostaną trwale uszkodzone, w wyniku, czego w moczu pojawi się krew. Ponadto objaw ten może być spowodowany nagłym rozciągnięciem ścian pęcherza. Jak informuje portal Medycyny Praktycznej, u około 20–25% mężczyzn z przerostem prostaty konieczny jest zazwyczaj zabieg chirurgiczny.

Przerost prostaty – przyczyny

Na przerost prostaty wpływają głównie hormony płciowe, przede wszystkim testosteron. Androgeny działają na gruczoł krokowy pobudzając podział komórek. Zachodzenie zmian hormonalnych jest nie do uniknięcia, dlatego mężczyźni wraz u pływem lat odczuwają skutki, jakie daje rozrost prostaty.

Ponadto u każdego mężczyzny w okresie przekwitania zachodzi szybkie obniżanie się produkcji hormonów męskich, a produkcja hormonów żeńskich estrogenów pozostaje na stałym poziomie, w takim przypadku następuje zachwianie proporcji między nimi. Efektem tego jest powiększony gruczoł krokowy.

Powiększona prostata – wymiary, które powinny nas zmartwić

Tradycyjnie objętość gruczołu krokowego oblicza się zgodnie ze wzorem do pomiaru objętości elipsoidy: objętość prostaty (cm3) = większy niższy rozmiar (cm) x wymiar przedni tylny (cm) x wymiar poprzeczny (cm) x 0,52. Istnieje jednak szeroki zakres normalnych wartości tego wskaźnika.

Wynika to w pewnym stopniu z braku koncepcji normy wieku dla danego narządu, zmiany jej wielkości wraz z wiekiem z powodu pojawienia się przerostu. W zależności od wieku można zalecić następujące wartości objętości prostaty: do 20 lat – do 20 cm3 20-30 lat – do 25 cm3 30-50 lat – do 30 cm3starsze niż 50 lat – do 35 cm3. Prostata o wymiarze 70 ml jest powiększona, a przypadku gruczolaka gruczołu krokowego objętość prostaty może wzrosnąć do 200-300 cm3.

Łagodny przerost gruczołu krokowego

Łagodny przerost prostaty jest patologicznym procesem niezwiązanym z objawami onkologicznymi, charakteryzujący się wzrostem gruczołu krokowego, który występuje z powodu braku równowagi hormonalnej. Ponieważ mężczyźni starzeją się, prostata przechodzi przez dwa etapy wzrostu. Pierwszy etap to wczesny wiek pokwitania, kiedy gruczoł krokowy podwaja się pod względem wielkości. W wieku 25 lat prostata zaczyna ponownie rosnąć. Ten drugi etap wzrostu prostaty prowadzi do pojawienia się gruczolaka prostaty.

Łagodny rozrost prostaty jest najczęstszym guzem, występującym u mężczyzn.

Na to schorzenie cierpi ponad 40% mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Obecnie nie ma wiarygodnego związku między występowaniem łagodnego przerostu gruczołu krokowego a aktywnością seksualną, spożyciem alkoholu oraz chorobami zapalnymi i przenoszonymi drogą płciową narządów płciowych.

Źródła:
  1. Maurey-Guenec, C. “Objawy kliniczne chorób prostaty.” Weterynaria w Praktyce 8.11-12 (2011).
  2. Kwias, Zbigniew. “Rozpoznawanie i leczenie łagodnego rozrostu stercza.” Przew. Lek 2 (2005): 15-23.