Prostata wielkość, która powinna nas zmartwić

Prostata wielkość

Gruczoł krokowy (zwany także sterczem lub prostatą) to narząd występujący wyłącznie u mężczyzn. Jego główną rolą jest współprodukowanie, razem z jądrami, nasienia. Odpowiada ona za produkcję płynu ejakulacyjnego, chroniącego plemniki przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Prostata wraz z wiekiem ma tendencje do rozrastania się, dlatego warto zadać sobie pytanie – jaką wielkość powinna mieć?
Spis treści artykułu:

Prostata – wielkości prawidłowe dla mężczyzn

Poprzez szereg badań i prowadzonych statystyk medyczynych – jesteśmy w stanie określić jakie są prawidłowe wymiary prostaty. Medycyna uwzględnia w tym możliwe odchylenie, które jest dopuszczalne. Poniżej przedstawimy jak prezentują się te dane w zależności od wieku.

Wymiary prostaty do 20 roku życia

Wielkość prostaty jest zmienna – od narodzin do osiągnięcia dwudziestu lat systematycznie rośnie. W okresie dojrzewania zaczyna produkować wydzielinę, która jest składnikiem ejakulatu. Prawidłowymi wymiarami prostaty w wieku 20 lat są: 4 cm na 3 cm na 2,5 cm. Objętość gruczołu krokowego powinna wynosić ok. 25 centymetrów sześciennych. Jeśli w badaniu per rectum lekarz stwierdzi, iż struktura stercza jest niejednorodna a do tego w badaniu USG wymiary gruczołu okażą się dużo wyższe od podanych, może to świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym prostaty lub łagodnym przeroście stercza.

Wielkość prostaty w wieku 50 lat

Około czterdziestego roku życia ciało mężczyzny zaczyna się zmieniać. Rośnie ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, zapalenie lub też przerost gruczołu krokowego. Z tego powodu przyjęto, iż każdy mężczyzna po czterdziestce powinien regularnie badać prostatę. Badanie podstawowe polega na wprowadzeniu palca do odbytu pacjenta i palpacyjne sprawdzenie stanu gruczołu krokowego. Jeśli lekarz wyczuje anomalie, tj. powiększenie lub nienaturalną strukturę, wówczas może nas skierować na dodatkowe badania. Innym podstawowym badaniem jest USG podbrzusza, w którym to urolog sprawdza jaką prostata ma wielkość.  Wymiary prostaty nie powinny przekraczać normy: 4 cm x 3 cm x 2,5 cm. W przypadku zauważenia przerostu, lekarz może skierować pacjenta na badanie poziomu PLA we krwi w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Prostata – wymiary a jej nienaturalny przerost

Schorzenie to diagnozuje się w sytuacji, gdy w badaniu USG wymiary prostaty przekroczą normy wielkości oraz objętości. Wówczas zostają przeprowadzone dodatkowe badania, które mają wykluczyć raka prostaty oraz rozwój stanu zapalnego. W przypadku niewielkiego przerostu stercza zazwyczaj stosuje się leki ziołowe, które mają zmniejszać ucisk na prostaty na cewkę moczową i ułatwić pacjentowi oddawanie moczu. Można również stosować domowe sposoby zmniejszenia prostaty, takie jak nasiadówki czy picie herbaty z pokrzywy. Skuteczne jest także stosowanie wierzbnicy drobnolistnej.

W sytuacji, gdy z powodu przerostu doszło do zapalenia, często niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, np. antybiotykoterapii lub leków przeciwgrzybiczych. Jeśli jednak przerost wynika ze zmian nowotworowych, wówczas lekarz nie tylko kieruje pacjenta na dodatkowe badania, ale także wdraża terapię onkologiczną, dostosowaną do stopnia zaawansowania nowotworu.

Źródła:
  1. Szczęch, Radosław, and Krzysztof Narkiewicz. “Łagodny rozrost prostaty.” Choroby Serca i Naczyń 6.1 (2009): 47-48.
  2. Makal, Jarosław, et al. “System ekspertowy do wspomagania diagnozy łagodnego przerostu prostaty.” Pomiary Automatyka i Robotyka (2004): 7-8.