Lekarz od prostaty – czyli kto?

Lekarz od prostaty

Problemy z oddawaniem moczu, ból – to sygnały, które mogą świadczyć o chorobach prostaty. Jednak wiele z nich nie posiada żadnych objawów przez wiele miesięcy a nawet lat. Dlatego każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien regularnie badać prostatę. Powstaje tylko pytanie: jaki lekarz od prostaty powienien być pierwszym wyborem dla przeprowadzenia konkretnej diagnozy?
Spis treści artykułu:

Wybór lekarza od prostaty a schorzenia

Prostata, inaczej zwana gruczołem krokowym, występuje jedynie u mężczyzn. Jest to niewielki, pojedynczy narząd, którego głównym zadaniem jest produkcja wydzieliny, w której w skład wchodzą m.in.  prostaglandyny i fruktoza. Płyn ten ma zapewnić plemnikom, które są produkowane w jądrach, ochronę i odżywienie do momentu dotarcia do jajeczka. Wydzielina posiada zasadowe pH, umożliwiające przetrwanie plemników do momentu dotarcia do dróg rodnych kobiety.

Najczęstszym schorzeniem gruczołu krokowego jest przerost!

Mimo że nawet delikatny, to powoduje on ucisk na cewkę moczową, co z kolei prowadzi do trudności z oddawaniem moczu. O wiele groźniejszy jest nowotwór złośliwy, czyli rak prostaty. Jest to podstępna choroba, która przez wiele miesięcy, a nawet lat, może nie dawać objawów. Dopiero w bardzo zaawansowanym stadium chory cierpi na zatrzymanie moczu i bóle podbrzusza. Rak prostaty jest wyleczalny w momencie, gdy zostanie wcześnie wykryty. Dlatego warto robić badania profilaktyczne.

Kto powinien wykonywać diagnozę prostaty?

Chcąc wykonać badania profilaktyczne lub, kiedy zauważa się u siebie niepokojące dolegliwości, takie jak problemy z oddawaniem moczu, należy zgłosić się na badania. Lekarzem od prostaty jest urolog. To właśnie on wykona szereg badań, które pozwolą określić czy nie doszło do przerostu stercza lub też nie pojawiły się zmiany nowotworowe. Kiedy problemem jest nasza prostata jaki lekarz przychodzi nam do głowy w pierwszej kolejności? Lekarz rodzinny. Może androlog. Jednak nie. Podstawowe oględziny prostaty powinien wykonać specjalista urolog.

Badanie prostaty u urologa powinien wykonywać każdy mężczyzna. Przyjmuje się, że są one obowiązkowe w sytuacji, gdy:

  • mężczyzna przekroczył czterdziesty rok życia – wówczas regularne badanie gruczołu krokowego pozwala na zdiagnozowanie przerostu stercza oraz wczesne wykrycie zmian nowotworowych;
  • dana osoba zauważa u siebie niepokojące objawy, takie jak: częste uczucie parcia na pęcherz z jednoczesną niemożnością oddania swobodnie moczu;
  • w rodzinie pacjenta zdiagnozowano raka prostaty, a w szczególności gdy na nowotwór zapadł ojciec lub rodzeństwo.

W jaki sposób przeprowadzana jest taka diagnoza?

Podstawowe badanie prostaty wykonuje się w pozycji stojącej, leżącej lub kolankowo-łokciowej. Wykonuje się je per rectum, aby dokładnie była widoczna cała prostata. Lekarz wprowadza palec przez odbyt pacjenta. Całe badanie trwa kilkanaście sekund i jest całkowicie bezbolesne. W przypadku podejrzenia nowotworu, urolog może skierować pacjenta na dodatkowe badanie poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty) we krwi. Wynik powyżej normy może być objawem nowotworu złośliwego gruczołu krokowego.

Źródła:
  1. Makal, Jarosław, et al. “System ekspertowy do wspomagania diagnozy łagodnego przerostu prostaty.” Pomiary Automatyka i Robotyka (2004): 7-8.
  2. Bujnowska-Fedak, Maria, Bartosz Sapilak, and Andrzej Steciwko. “Epidemiologia schorzeń i struktura zachorowań w praktyce lekarza rodzinnego.” Family Medicine & Primary Care Review 2 (2011): 135-139.