Badanie prostaty – możliwość czy konieczność?

badanie prostaty

Prostata jest to gruczoł krokowy, występujący tylko u mężczyzn. Narząd ten, znajduje się w okolicy krocza, tuż pod pęcherzem moczowym, w miednicy mniejszej. Pomimo swych niewielkich rozmiarów, prostata spełnia bardzo ważną rolę w życiu płciowym męskim. Produkuje ona substancję, w której zawieszone są plemniki. Ta biała, mętna wydzielina stanowi odżywkę dla komórek plemników oraz nadaje zapach spermie.


Spis treści artykułu:

Regularne badania prostaty to konieczność!

Wraz z wiekiem mężczyzny, gruczoł krokowy może wywoływać różne dolegliwości, szczególnie ze strony układu moczowego. Początkowym objawem związanym z prostatą jest parcie na mocz, co wiąże się z częstym korzystaniem z toalety, i oddawaniem niewielkich ilości moczu. Wystąpić może także nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy. W dalszym etapie występuje ból przy sikaniu oraz trudność z oddaniem moczu.

Jak wygląda w praktyce badanie prostaty?

W związku z tym, że takie objawy mogą świadczyć zarówno o rozroście gruczołu krokowego, jak i nowotworze prostaty, mężczyźni, u których występują powyższe objawy, powinni koniecznie udać się do specjalisty oraz poddać się badaniom.

Badanie prostaty przez odbyt

Wraz z wiekiem mężczyzn, dochodzi do nadmiernego rozrostu gruczołu krokowego, co powoduje ucisk na cewkę moczową. Ucisk z kolei, wywołuje trudności z oddawaniem moczu. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której mężczyzna będzie miał duże trudności z oddawaniem moczu, konieczny może okazać się zabieg usunięcia nadmiernej tkanki gruczołu krokowego. Na dzień dzisiejszy, standardową techniką jest operacja prostaty laserem. Jednak przed samym zabiegiem podstawowym badaniem, jakie wykonuje lekarz na wizycie, jest badanie prostaty przez odbyt.

Laserowa operacja prostaty – przebieg

Do tego typu zabiegów, wykorzystuje się najczęściej znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe. Podczas operacji za pomocą lasera, wprowadza się do cewki moczowej urządzenie zwane resektoskopem, za pomocą którego, w sposób mechaniczny usuwa się nadmierną tkankę gruczołową, którą następnie oddaje się do badań histopatologicznych. Taki zabieg jest prawie bezkrwawy i trawa około 60 minut. Kilka godzin, po zakończonym zabiegu, kiedy objawy znieczulenia całkowicie ustąpią, pacjent może udać się do domu.

Badanie prostaty z krwi

Drugim, również ważnym badaniem jest USG przezodbytnicze. Lekarz powinien również wypisać skierowanie na badanie prostaty z krwi. Głównym markerem, jaki sprawdza się w tym przypadku jest PSA czyli swoisty antygen sterczowy.

Profilaktyka prostaty to obowiązek każdego dorosłego mężczyzny!

Chcąc zapobiec chorobom prostaty, każdy mężczyzna po ukończeniu 40 roku życia, powinien przynajmniej raz do roku udać się do urologa. Badanie per rectum, choć nie należy do przyjemności, jest podstawowym badaniem tego ważnego dla każdego mężczyzny narządu, jakim jest prostata. Badanie krwi wskaźnika PSA, powinno być badane regularnie, u każdego pana po 50 roku życia. Badania naukowe potwierdziły, że odpowiednia dieta, również ma wpływ na funkcjonowanie gruczołu krokowego. Do jej podstawowych założeń zalicza się, przede wszystkim, ograniczenie mięs i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a zwiększenie spożywanych owoców i warzyw, w szczególności warzywa zielone, jak również zwiększenie podaży ryb.

Źródła:
  1. Kolbusz, Mirosław, Jarosław Łyczek, and Łukasz Kowalik. “[Nr 101] Wykorzystanie brachyterapii HDR w leczeniu wznowy miejscowej raka prostaty.” Zeszyty Naukowe WCO, Letters in Oncology Science 10 (2013): 55-56.
  2. Chaussy, Christian G., and Stefan F. Thüroff. “Zautomatyzowana skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu w leczeniu raka prostaty: czego nauczyliśmy się przez 15 lat zastosowań klinicznych?.”